Ruskea kolmen langan setti

Tähän settiin upotin vuoden 2024 kalenteriluukun 18 Shoe maker alias ”sarjamurhaajan muisto” topsin. Topsi oli ällöttävän hiusmaista pitkää ja sileää kuitua. Halusin siitä eroon ja päätin piilottaa sen miellyttävämpien kuitujen sekaan.

Sekoitin sävyjä keskenään niin, että tavoitteena oli saada kolme toisiinsa sointuvaa vyyhtiä. Yksi vaalea, yksi tumma ja yksi kahden edellisen välistä.

Topseina seokset olivat ihanan luonnollisen pehmeän sävyiset, eikä kehrääminen muuttanut tilannetta juurikaan. Langoista tuli ihanasti toisiinsa sointuvat luonnolliset sävyt. Varsinkin keskimmäinen sävy oli ihanaa kehrättävää, kuidut soljuivat taitteelta kuin itsestään, eikä tasalaatuisuuden eteen tarvinnut juurikaan nähdä vaivaa.

Ajatusvirheen johdosta kaikkia sävyjä tuli vain 50 g vyyhdit, mutta toisaalta lopulliset sävyt olisivat jotain ihan muuta, jos sekaan olisi lisätty toiset 150 g sekalaisia kuituja.


Jätä kommentti