Tämän setin ideana oli saada toisiinsa sointuvat, mutta keskenään eri täysin väriset vyyhdit. Aloitin suunnittelun möyhimällä hupenevaa villavarastoani. Harmaa ja valkoinen olivat helppo valinta, mutta kolmannen värin kohdalla arvoin keltaisen ja vaaleanpunaisen välillä, kunnes päädyin keltaiseen.
Varasin 3 x 100 g vyyhdin kokonaisuuteen 4 kalenteritopsia ja 50 g harmaata ja 50 g keltaista corriedalea. Kalenteritopseista kaksi valkoista on vuodelta 2022, päivät 18 ja 24 ja pitävät sisällään: sekä merino, BFL, alpaca, ananas, tencel, mint, randor ja polwarth sekä ultra fine merino, casmere, mulberry silk ja rose fiber. Näiden sekoitteiden yhdistäminen karstamyllyllä oli melko vaivatonta verrattuna harmaaseen vyyhtiin. Ajatuksena oli ottaa kaikkiin vyyhteihin pääväriksi yksi väri ja lisätä kahta muuta täpliksi sekaan


Harmaaseen vyyhtiin otin vuoden 2024 luukun 8 harmaan topsin, joka oli gotland & bamboo sekoitusta. Todella liukasta ja lähes mahdotonta saada karstamyllyllä kuriin ja järjestykseen. Tämän kaveriksi laitoin 50 g harmaata corriedalea.


Keltaista lankaa varten otin vuoden 2024 kalenterista luukun 11 punta arenas, merino ja sari silkkisekoitteen. Loput 50 g punnitsin kahta eri sävyistä keltaista corriedalea. Keltaisten karstaus meni melko vaivattomasti, jos silkkiknöllejä ei lasketa.


Karstasin ensin harmaat ja tuskailin liukkaan gotland & bambusekoitteen kanssa. Lopulta yritin piilottaa sitä corriedalen väliin, jotta saisin kuidut edes jotenkin sekaisin keskenään ja tarttumaan myllyn varsinaiseen rullaan. Seuraavaksi karstasin valkoiset ja heittelin sekaan sinne tänne keltaista ja harmaata, tämä kävi jo helpommin. Viimeiseksi myllytin keltaiset. Jätin pätkät valkoista harmaata ja keltaista topsia tarkoituksena yhdistää niitä keltaiseen ja harmaaseen karstattuun kuituun kehräysvaiheessa.




Valkoinen kehräytyi aika mukavasti, joskin kuitusekoitus oli melko liukasta ja vaihtelevan mittaista, harmaat ja keltaiset kuidut sekoittuivat lankaan kivasti.


Harmaa kehräytyi yllättävän kivasti odotuksiin nähden. Yritin saada keltaista ja valkoista jakautumaan harmaan sekaan tasaisesti, mutta kuitenkin niin, että ne erottuisivat selkeinä värialueina. Se oli melko haastavaa, sillä liukkaat harmaat kuidut eivät millään meinanneet napata värillisiä kuituja matkaan. Kun puolet villasta oli kehrätty, päätin myllyttää toisen puoliskon vielä kerran karstamyllyn lävitse, jotta saisin valkoisen ja keltaisen levitettyä mattoon tasaisemmin. Karstaaminen oli aivan yhtä tuskaista kuin ensimmäiselläkin kerralla, mutta kehrääminen helpottui ja väriläiskät asettuivat tasaisemmin toiseen säikeeseen.


Keltainen seos kehräytyi näistä kolmesta helpoiten, vaikka seassa oli silkkiklönttejä. Harmaan villan kanssa sekoilu oli sen verran työlästä, että päätin karstata suoraan harmaat ja valkoiset keltaisen sekaan. Myllytin setin uudestaan karstamyllyllä ja kehräsin puoliskot omille rullilleen. Harmaa tasoittui ehkä liiankin hyvin keltaiseen, mutta lopputulos on silti selkeästi keltainen, jossa on harmaata siellä täällä. Valkoinen on melko huomaamaton osapuoli tässä yksilössä. Aurinkoista keltaista oli mukava kehrätä aurinkoisessa säässä.



Kaiken kaikkiaan setin perusidea toteutui, eli langat sointuvat toisiinsa, vaikka ovatkin keskenään täysin eri värisiä päävärin osalta. Kokeilu oli hauska ja onnistunut, joten tulen varmasti tekemään vastaavanlaisia settejä jatkossakin.



Valmiit vyyhdit muodostavat toisiaan täydentävän kokonaisuuden.
